Kodėl ant galvos odos atsiranda spuogų ir kaip jų atsikratyti?

Profesionaliai atnaujinta: 26 October 2020

Ar kada nors esate pasikasę galvą ir užčiuopę spuogų? Kadangi tai nėra pats žaviausias dalykas, iš tiesų galite jų atsikratyti. Nors paprastai nėra dėl ko labai nerimauti, visgi yra keletas skirtingų jų atsiradimo priežasčių. Laimei, nereikia ilgiau kentėti – nustatę savo spuoguotos galvos odos priežastį, būsite ne tik geriau pasirengę spręsti šią problemą, bet ir galėsite pagaliau išvengti bet kokių nemalonių niežėjimo pojūčių ateityje!

Parašė Anne Thestrup Meimbresse

Anne, „Varde“ vaistinė
Anne yra įgijusi farmacijos mokslų magistro laipsnį Pietų Danijos universitete ir jau 7 metus dirba „Varde“ vaistinėje. Paskaitykite, ką ji pataria vartotojams ir gydytojams apie teisingą medicininių produktų vartojimą.

Spuogų ant galvos odos požymiai

Kadangi spuogų, guzelių, patinimų ar pūlinukų ant galvos odos gali atsirasti dėl daugybės skirtingų veiksnių ar negalavimų, tai gali pasireikšti skirtingais požymiais.

Paprastai dėl daugumos negalavimų ant galvos odos atsiranda spuogų, kurie būna skausmingi arba niežti. Kartais šie spuogai gali būti pleiskanojantys, apimti uždegimo ir ryškiai raudoni. Kai kurie žmonės pajunta, kad, net dažnai plaunant plaukus, jų galvos oda tapo riebesnė, o plaukai ėmė labiau riebaluotis. Galvos oda gali būti visa spuoguota arba skausmingų spuogelių gali būti tik palei plaukų ir kaklo liniją.

Jei spuogų būna ilgai, jie gali paveikti aplinkinius plaukų folikulus ir susilpninti plaukų šaknis bei augimą. Kai uždegimas didelis, o asmuo vis pasikaso tuos pačius niežtinčius ir skausmingus spuogus, aplink guzelį esantys plaukai gali išslinkti.

Dėl aknės ar folikulito atsiradę spuogai gali būti maži ir niežtintys. Tačiau šie galvos odos spuogai gali būti:

– nedideli, įskaitant inkštirus ir baltus spuogelius;

– vidutiniški, įskaitant papules ar pustules, matomas odos paviršiuje;

– dideli, įskaitant mazgelius ir pūlinius, esančius po oda.

Negydomi dideli galvos odos spuogai gali tapti juosvais šašais, galinčiais palikti nuolatinius randus. Dažniausiai ant galvos odos esančius spuogus galima išgydyti nereceptiniais preparatais, tačiau, jei nerimaujate, kad spuogai vis neišnyksta arba gali būti kažkas kita, patariama kreiptis į gydytoją.

Fizinės spuogų išvaizdos ir pobūdžio nustatymas gali padėti diagnozuoti problemos priežastį, taip prisidedant prie būklės gydymo ir profilaktikos, kad ji nepasikartotų.

Australian Bodycare galvos odos priežiūros kaukė „Scalp Serum“ (150 ml)

Australian Bodycare galvos odos priežiūros kaukė „Scalp Serum“ (150 ml)

€14,99

Rodyti produktą

Spuogų ant galvos odos priežastys

Bėrimų ant galvos odos atsiranda rečiau nei spuogų ant veido, nugaros ar pečių. Tačiau tai nereiškia, kad jums rimta liga – daugeliu atvejų spuogai ant galvos odos yra nekenksmingi, nors šie požymiai ir gali rodyti, kad būklė yra rimta ir ją reikia gydyti.

Jei vis dar klausiate savęs, kodėl ant galvos odos yra spuogų, šiame sąraše pateikiamos dažniausios priežastys.

– Seborėjinis dermatitas

Tai yra dažna odos problema, kuri daugiausia pasireiškia galvos odoje. Tokių pacientų galvos oda dažnai būna sausa, besilupanti atplaišomis, ir ši būklė paprastai vadinama pleiskanomis. Seborėjinis dermatitas gali apimti ir kitas kūno sritis, kurios gali būti riebios, pavyzdžiui, veidą, raukšles aplink šnerves, antakius, ausis, akių vokus ir krūtinę. Daugeliu atvejų problema išsispręs be jokio gydymo arba probleminę sritį galima kasdien plauti muilu ar šampūnu, kad sumažėtų riebalavimasis ar negyvos odos sankaupos.

Tiksli šios būklės priežastis nėra žinoma, tačiau seborėjinio dermatito vystymuisi svarbų vaidmenį turi genai ir hormonai. Ši liga gali pasireikšti kiekvienam žmogui, neatsižvelgiant į jo amžių ar lytį. Dažni požymiai – odos paraudimas, niežėjimas, riebalavimasis arba patinimas, balkšvos arba gelsvos spalvos sukietėjusios atplaišėlės.

– Folikulitas

Ši liga – tai plaukų folikulų uždegimas, galintis pasireikšti bet kurioje kūno vietoje, kurioje auga plaukai, tačiau dažniausiai apima barzdos augimo sritį arba galvos odą. Folikulitas išsivysto tada, kai plaukų folikulus apima uždegimas dėl dirginimo, galvos skutimo arba užsikimšus plaukų folikulams.

Pažeisti plaukų folikulai tampa jautresni infekcijai. Daugeliu folikulito atvejų folikulų pažeidimą sukelia bakterijos Staphylococcus, o aplink folikulus susiformuoja baltos ir niežtinčios pustulės ar spuogai. Ilgainiui jie pasidengia šašais, tačiau sunkiais atvejais kai kuriems žmonėms išsivysto furunkulai.

– Galvos odos žvynelinė

Tai dažna odos problema, dėl kurios galvos oda pasidengia iškiliais, rausvais ir žvynuotais lopinėliais. Atsižvelgiant į būklės sunkumą, tai gali būti vienas arba keli lopinėliai ant galvos odos, o gali išplisti užpakalinėje kaklo dalyje arba ant kaktos. Kai kurie žmonės gali pastebėti, kad jų žvynelinė yra lengvos formos, o kiti kenčia nuo storų sukietėjusių opų, kurios gali smarkiai niežėti ir sukelti plaukų slinkimą.

Galvos odos žvynelinė nėra užkrečiama. Iš tikrųjų nežinoma, kas sukelia šią ligą, tačiau manoma, kad tai gali būti imuninis sutrikimas.

– Užsikimšę plaukų folikulai ir poros

Visi žinome, kad spuogų atsiranda dėl užsikimšusių porų. Taip gali atsitikti, kai negyvos odos ląstelės, natūraliai plaukuose esantys riebalai, kurie drėkina odą, ar bakterijos patenka į poras. Šios ląstelės negali pasišalinti iš porų, o tai gali sukelti spuogų atsiradimą.

Kitos užsikimšusių porų priežastys:

  • priežiūros priemonių, pavyzdžiui, šampūnų, gelių ar plaukų lakų, likučiai;
  • nepakankamai dažnas plaukų plovimas, todėl galvos oda tampa nešvari;
  • plaukų neplovimas po treniruočių, todėl prakaitas užkemša poras;
  • skrybėlių ar kitų galvos apdangalų, sukeliančių galvos odos trintį, dėvėjimas.

– Bakterinės ir grybelinės infekcijos

Į poras patekusios bakterijos ar grybeliai sukelia sunkesnių formų aknę. Dėl šių galvos odos infekcijų oda gali tapti jautri, skausminga, paraudusi ar pūliuojanti iš spuogų.

Galvos odos grybelis Tinea capitis, dar vadinamas trichofitija, yra dažna grybelinė galvos odos infekcija. Dėl šios infekcijos ant galvos odos paviršiaus gali atsirasti apvalių ir rausvų dėmių. Laiku negydomas šis grybelis gali užkrėsti odą ir greitai plisti. Trichofitijos dėmės būna skausmingos ir nuolat niežtinčios, kartais net pūlingos.

– Hormonų pusiausvyros sutrikimai

Prie galvos odos bėrimų gali prisidėti hormonai, dėl kurių riebalus gaminančios liaukos gali tapti pernelyg aktyvios. Toks padidėjęs riebalų išsiskyrimas galvos odoje užkemša poras, todėl gali atsirasti spuogų. Dažnai hormonų pusiausvyros sutrikimas pasireiškia jaunesniems paaugliams, kurių organizmas bręsta, arba moterims per menstruacinį ciklą, tačiau tai gali būti ir rimtos ligos rodiklis.


Dažniausiai užduodami klausimai apie spuogus ant galvos odos

Kodėl ant mano galvos odos yra spuogų?

Spuogų ant galvos odos gali atsirasti dėl daugybės įvairių veiksnių ir ligų. Nors jie paprastai būna nepavojingi, gali niežėti ir kelti kitus nemalonius pojūčius. Spuogų gali atsirasti dėl seborėjinio dermatito, folikulito, infekcijų, užsikimšusių porų, hormonų pusiausvyros sutrikimų ir kitų odą pažeidžiančių ligų.

Kaip atsikratyti plaukų guzelių ant galvos odos?

Plaukų guzeliai, dar vadinami įaugusiais plaukais, gali atsirasti dėl folikulito. Pažeisti plaukų folikulai tampa sudirgę ir patinę, panašūs į raudonus gumbelius, kurie niežti ir kelia nemalonius pojūčius. Galimas būdas – du kartus per dieną 10 minučių ant pažeisto ploto dėti šiltus kompresus, kad įaugę plaukai iškiltų arčiau odos paviršiaus. Naudojant eterinį arbatmedžių aliejų ir natūralią naminę alyvuogių aliejaus ir cukraus šveitimo priemonę, galima sumažinti patinimą, niežėjimą ir sudirgimą.

Kaip atsikratyti galvos odos spuogų?

Spuogai ant galvos odos gali būti niežtintys ir net skausmingi, tačiau juos galima apdoroti specialiais šampūnais, kurių sudėtyje yra antibakterinių sudedamųjų dalių, pavyzdžiui, arbatmedžių aliejaus. Norėdami užkirsti kelią tolesniam spuogelių atsiradimui ant galvos odos, turėtumėte vengti plaukų priežiūros priemonių aliejaus pagrindu ir plauti plaukus kas antrą dieną, kad neužsikimštų poros ir spuogų nedaugėtų.

Kodėl vienoje vietoje mano galvos oda skausminga?

Dažnai dėl galvos odos skausmingumo gali būti kaltos tokios ligos kaip žvynelinė arba bakterinės ar grybelinės infekcijos. Kartais nėra kitų pastebimų šių ligų požymių arba gali pasireikšti tam tikras galvos odos pleiskanojimas ar pasidengimas žvyneliais.

Ar spuogai ant galvos gali sukelti plaukų slinkimą?

Gali, bet spuogai ant galvos odos labai retai sukelia plaukų slinkimą. Jei pasireiškia stiprus galvos odos uždegimas, tai gali sukelti plaukų slinkimą, o jei susidaro randai, plaukų slinkimas gali tapti ilgalaikis. Jei tokios ligos kaip folikulitas negydomos, tai gali pažeisti plaukų folikulus, o sunkiais atvejais netgi sukelti nuolatinį plaukų slinkimą.

Ar dėl pleiskanų ant galvos odos gali atsirasti guzelių?

Paprastai pleiskanos asocijuojasi su sudirgusia galvos oda ir niežuliu. Per smarkiai kasantis galvos odą yra tikimybė ją pažeisti, todėl ant galvos gali atsirasti guzelių ir šašų.

Dažniausiai užduodami klausimai apie spuogus ant galvos odos

Kodėl ant mano galvos odos yra spuogų?

Spuogų ant galvos odos gali atsirasti dėl daugybės įvairių veiksnių ir ligų. Nors jie paprastai būna nepavojingi, gali niežėti ir kelti kitus nemalonius pojūčius. Spuogų gali atsirasti dėl seborėjinio dermatito, folikulito, infekcijų, užsikimšusių porų, hormonų pusiausvyros sutrikimų ir kitų odą pažeidžiančių ligų.

Kaip atsikratyti plaukų guzelių ant galvos odos?

Plaukų guzeliai, dar vadinami įaugusiais plaukais, gali atsirasti dėl folikulito. Pažeisti plaukų folikulai tampa sudirgę ir patinę, panašūs į raudonus gumbelius, kurie niežti ir kelia nemalonius pojūčius. Juos galima gydyti du kartus per dieną 10 minučių ant pažeisto ploto dedant šiltus kompresus, kad įaugę plaukai iškiltų arčiau odos paviršiaus. Naudojant eterinį arbatmedžių aliejų ir natūralią naminę alyvuogių aliejaus ir cukraus šveitimo priemonę, galima sumažinti patinimą, niežėjimą ir sudirgimą.

Kaip gydyti galvos odos spuogus?

Spuogai ant galvos odos gali būti niežtintys ir net skausmingi, tačiau juos galima gydyti specialiais šampūnais, kurių sudėtyje yra antibakterinių sudedamųjų dalių, pavyzdžiui, arbatmedžių aliejaus. Norėdami užkirsti kelią tolesniam spuogelių atsiradimui ant galvos odos, turėtumėte vengti plaukų priežiūros priemonių aliejaus pagrindu ir plauti plaukus kas antrą dieną, kad neužsikimštų poros ir spuogų nedaugėtų.

Kodėl vienoje vietoje mano galvos oda skausminga?

Dažnai dėl galvos odos skausmingumo gali būti kaltos tokios ligos kaip žvynelinė arba bakterinės ar grybelinės infekcijos. Kartais nėra kitų pastebimų šių ligų požymių arba gali pasireikšti tam tikras galvos odos pleiskanojimas ar pasidengimas žvyneliais.

Ar spuogai ant galvos gali sukelti plaukų slinkimą?

Gali, bet spuogai ant galvos odos labai retai sukelia plaukų slinkimą. Jei pasireiškia stiprus galvos odos uždegimas, tai gali sukelti plaukų slinkimą, o jei susidaro randai, plaukų slinkimas gali tapti ilgalaikis. Jei tokios ligos kaip folikulitas negydomos, tai gali pažeisti plaukų folikulus, o sunkiais atvejais netgi sukelti nuolatinį plaukų slinkimą.

Ar dėl pleiskanų ant galvos odos gali atsirasti guzelių?

Paprastai pleiskanos asocijuojasi su sudirgusia galvos oda ir niežuliu. Per smarkiai kasantis galvos odą yra tikimybė ją pažeisti, todėl ant galvos gali atsirasti guzelių ir šašų.

 

Australian Bodycare šampūnas „Hair Clean“ (250 ml)

Australian Bodycare šampūnas „Hair Clean“ (250 ml)

€9,99

Rodyti produktą