Kaip naudoti arbatmedžių aliejų utėlėms naikinti?

Profesionaliai atnaujinta: 26 October 2020

Galvos utėlės yra mažyčiai vabzdžiai, gyvenantys tik ant žmogaus galvos odos. Tai dažna problema, ypač jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip atpažinti, gydyti ir apsisaugoti nuo galvos utėlių, taip pat kaip naudoti arbatmedžių aliejų – veiksmingą priemonę bendrai galvos odos būklei gerinti.

Parašė Anne Thestrup Meimbresse

Anne, „Varde“ vaistinė
Anne yra įgijusi farmacijos mokslų magistro laipsnį Pietų Danijos universitete ir jau 7 metus dirba „Varde“ vaistinėje. Paskaitykite, ką ji pataria vartotojams ir gydytojams apie teisingą medicininių produktų vartojimą.

Galvos utėlių atpažinimas

Galvos utėlės ​​yra mažyčiai baltos arba pilkšvai rudos spalvos vabzdžiai, gyvenantys ant galvos odos. Nors jos nėra pavojingos, bet gali sukelti diskomfortą, sudirginti ir suerzinti odą, jei ši problema nėra tuojau pat sprendžiama. Ši būklė laikoma užkrečiama, nes utėlėmis galima užsikrėsti joms užropojus ant galvos odos. Užsikrėsti galvos utėlėmis galima šiais būdais:

 • susilietus galva su turinčiojo utėlių galva;
 • pasinaudojus turinčiojo utėlių asmeniniais plaukų priežiūros įrankiais, pavyzdžiui, šukomis;
 • pasinaudojus medžiaginiu daiktu, pavyzdžiui, minkštu baldu, patalyne ar kepure, po to, kai juo naudojosi užsikrėtęs asmuo.

Užsikrėsti utėlėmis paprastai labiau rizikuoja darželį arba pradinę mokyklą lankantys vaikai, nes jie žaidžia arti vienas kito. Šioje padidėjusios rizikos grupėje atsiduria ir tokių vaikų šeimos nariai, ir mokyklų ar ikimokyklinių įstaigų darbuotojai.

Gali būti sunku nustatyti, kad jūs arba vaikas turite utėlių, nes vienintelis patikimas būdas diagnozuoti užsikrėtimą – rasti gyvą ir judančią galvos utėlę. Glindas, utėlių kiaušinėlius, galima lengvai supainioti su pleiskanomis – vienintelis jų skirtumas tas, kad glindų neįmanoma pašalinti jas bandant iššukuoti ar purtant.

Užsikrėtimo galvos utėlėmis požymiai paprastai pasireiškia galvos odos niežėjimu, pojūčiu, kad kažkas ropoja galvos oda, kartais – žaizdelėmis ir šašais, susidariusiais dėl galvos odos niežėjimo ir kasymosi. Utėlės turi maitintis žmogaus krauju vidutiniškai kas penkias valandas, o jų įkandimai, seilės ir išmatos gali sukelti galvos odos niežėjimą.

Nepirkite preparatų nuo utėlių iš vaistininko

Apsilankę vaistinėje rasite daugybę cheminių preparatų nuo utėlių. Kai kurie jų veiks tinkamai, kitiems – utėlės bus atsparios. Problema ta, kad galite rizikuoti savo sveikata. Cheminiai preparatai nuo utėlių gaminami iš stiprių cheminių medžiagų, jie nėra skirti naudoti reguliariai ir net trumpalaikis jų naudojimas gali sukelti šalutinį poveikį.

Jei šį straipsnį skaitote norėdami padėti utėlėmis užsikrėtusiam vaikui, vadinasi, turite dar daugiau priežasčių nesirinkti cheminių preparatų nuo utėlių.

Laimė, yra veiksmingas, atsparus, galvos odą apsaugantis sprendimas – kondicionierius ir šukos glindoms šukuoti.

Tai saugus, pigus ir pats paprasčiausias būdas atsikratyti galvos utėlių. Plaukus ir galvos odą storai ištepkite kondicionieriumi ir iššukuokite. Per 2 savaites pakartokite tai 4 kartus. Darbas baigtas.

Norėdami, kad efektas būtų geriausias, rinkitės mūsų kondicionierių su arbatmedžių aliejumi ir įprastas šukas glindoms iššukuoti.

Ši priemonė veikia dviem lygmenimis. Kondicionierius padeda plaukus labai lengvai iššukuoti, o antibakterinį poveikį turintis arbatmedžių aliejus – išlaikyti galvos odą švarią. Ir tai pagrįsta ne gandais, o moksliškai – skaitykite toliau, jei norite sužinoti viską. Tereikia dviejų savaičių ir jūs natūraliai atsikratysite galvos utėlių.

Australian Bodycare galvos odos priežiūros kaukė „Scalp Serum“ (150 ml)

Australian Bodycare galvos odos priežiūros kaukė „Scalp Serum“ (150 ml)

€14,99

Rodyti produktą

Kodėl reikia naudoti arbatmedžių aliejų

Keletas atliktų mokslinių tyrimų parodė, kad natūralus augalinis arbatmedžių aliejaus ekstraktas turi daug naudingų ypatybių. Arbatmedžių aliejus išgaunamas iš vietinių Australijos augalų pražangialapių mirtenių (Melaleuca alternifolia), distiliuojant garus. Šis eterinis aliejus šimtmečiais buvo naudojamas dėl antiseptinių ypatybių, todėl rekomenduojamas kai kurioms plaukų ir odos ligoms gydyti. Arbatmedžių aliejus yra daugybės kosmetikos ir odos priežiūros priemonių, šiandien esančių komercinėse rinkose, veiklioji medžiaga, nes dauguma žmonių pirmenybę kaip natūraliai alternatyvai teikia jam, o ne agresyvioms cheminėms medžiagoms, įtrauktoms į vaistų ir kitų odos priežiūros priemonių sudėtį.

Pavyzdžiui, mūsų kondicionierius su arbatmedžių aliejumi yra labai veiksmingas, kai naudojamas kartu su šukomis glindoms iššukuoti. Pagamintas iš australiško eterinio aliejaus mūsų naudojamas kokybiškas arbatmedžių aliejus yra skaidrus, panašaus į kamparą kvapo. Pats produktas yra švelnus, dermatologų išbandytas (puikiai tinka jautriai galvos odai) ir saugus naudoti tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Arbatmedžių aliejus yra populiari sudedamoji medžiaga gydant daugumą galvos odos problemų, tačiau žengsite vienu žingsniu toliau, jei jį naudosite ir norėdami atsikratyti utėlių.

Arbatmedžių aliejus labai naudingas mažinant odos sudirgimo simptomus, pavyzdžiui, odos paraudimą, pleiskanojimą ir skausmingumą. Australijoje arbatmedžių aliejus dešimtmečiais naudojamas kaip natūralus vaistas. Šis natūralus priešnuodis yra paveldo objektas. Neseniai mokslininkams pastebėjus atsparumą antibiotikams, paskelbti tyrimai, patvirtinantys arbatmedžių aliejaus naudą. Norite sužinoti daugiau? Žvilgtelėkite čia ir čia.


Kaip atsikratyti galvos utėlių

Yra keletas būdų, kaip gydyti šią problemą ir atsikratyti galvos utėlių. Kai kurių gydomųjų preparatų galima nusipirkti vaistinėse, vietos prekybos centre ar internetu ir dažniausiai net nereikės apsilankyti pas gydytoją.

Gydymo reikia tik tada, kai diagnozuojamas aktyvus užsikrėtimas utėlėmis – jį rodo gyvų ir judančių utėlių buvimas arba arti galvos odos prisitvirtinę jų kiaušinėliai, kurie dar tik ruošiasi išsiperėti. Jei niežti ar yra senesnio užsikrėtimo požymių (tuščių senų kiaušinėlių), pagrindo pradėti gydymą nėra.

Trys pagrindiniai būdai, kaip gydyti šią problemą ir pašalinti galvos utėles, yra šie:

 • gelinis, aerozolinis arba losjono pavidalo fizikinis insekticidas, kurio sudėtyje gali būti dimetikono, izopropilmirstato ir ciklometikono tirpalo arba izopropilo alkoholio aerozolio. Šiuo metu kiekvienas iš šių preparatų yra lengvai prieinamas nacionalinėje sveikatos sistemoje. Insekticidai veikia padengdami galvos utėles ir jas uždusindami, tai veiksmingas gydymo būdas, nes šiai metodikai utėlės atsparumo neturi. Gydytojai ir vaistininkai dažniausiai gali rekomenduoti priemones, kurias galima įsigyti be recepto arba su juo, atsižvelgdami į tai, kokie preparatai jau buvo išbandyti. Nors vaistiniai preparatai išnaikina utėles, gali praeiti keletas dienų, kol visiškai nustos niežėti odą;
 • vandeninio skysčio pavidalo cheminis insekticidas, kurio sudėtyje yra ir malationo. Cheminiai insekticidai veikia galvos utėles nuodydami cheminėmis medžiagomis. Vis dėlto buvo nustatyta šių vabzdžių atsparumo atvejų, todėl cheminiai insekticidai ne visada būna veiksmingi;
 • šlapių plaukų šukavimas – veiksmingiausias iki šiol žinomas gydymo nuo galvos utėlių būdas. Iš pradžių išsiplaukite plaukus ir ant jų gausiai užtepkite kondicionieriaus, kuriame yra arbatmedžių aliejaus. Šlapius plaukus ištiesindami ir neleisdami susivelti iššukuokite įprastomis šukomis retais dantukais. Ištiesintus, nesusivėlusius plaukus šukuokite šukomis tankiais dantukais, pradėdami nuo šaknų ir paliesdami galvos odą. Kiekvieną kartą perbraukdami plaukus šukomis būtinai patikrinkite, ar ant jų nėra utėlių, jei yra – utėles ir glindas pašalinkite šukas nuplaudami.

 

Sušlapinti plaukus svarbu, nes tada gyvos utėlės negali judėti, be to, per šlapius plaukus lengviau braukti šukomis. Plaukus iššukuokite atskirdami juos dalimis ir pakartodami du kartus, kad nepraleistumėte nė vieno plotelio ir neliktų utėlių. Šukuoti šlapius plaukus reikia kas antrą dieną bent dvi savaites – taip patikrinsite, ar vis dar yra gyvų utėlių ir visiškai išvalysite užkratą.

Šukuojant šlapius plaukus rekomenduojama naudoti kondicionierius ir šampūnus su arbatmedžių aliejumi, kad nuramintumėte galvos odą ir pašalintumėte utėlių sukeltą sudirgimą bei niežulį. Daugiau informacijos apie tai, kuo arbatmedžių aliejus gali būti naudingas gydant užsikrėtimą galvos utėlėmis, rasite kitame skyriuje.

Jeigu po šių procedūrų paaiškėja, kad utėlės neišnyko, gali būti, kad netinkamai buvo laikomasi gydymo instrukcijų arba iškart po pirminio gydymo buvo užsikrėsta naujai. Naudojant cheminius insekticidus, utėlės gali tapti atsparios preparatui. Pagaliau reikėtų laikyti, kad pradinė užsikrėtimo utėlėmis diagnozė buvo neteisinga, o niežėjimo, sudirgimo arba ant galvos odos matomų baltų taškelių priežastis yra kita.


Arbatmedžių aliejaus poveikis galvos utėlėms

Besaikis kasymasis turint utėlių gali pažeisti galvos odą ir ją sudirginti. Kai kurie žmonės gali pastebėti, kad smarkus kasymasis sukelia bakterines infekcijas, dėl kurių oda gali parausti ir sujautrėti.

Naudojant šampūnus ir kondicionierius, kurių sudėtyje yra arbatmedžių aliejaus, arba kelis lašus šio eterinio aliejaus įlašinus į pagrindinį aliejų, pavyzdžiui, kokosų, galima nuraminti galvos odą. Tokius odos sudirgimo simptomus kaip sausumas, pleiskanojimas, paraudimas ir niežulys galima gerokai sumažinti arbatmedžių aliejų naudojant reguliariai.

Puikiai žinoma, kad utėlės greitai dauginasi ir bręsta, todėl vienu kartu sunku jų atsikratyti. Tuo remdamiesi rekomenduojame galvos odos gydomąją priemonę „Scalp Cure“. Tai veiksminga puoselėjamoji priemonė sausai, sudirgusiai, pleiskanojančiai galvos odai. Naudojamas su glindų šukomis dvejopo poveikio antiseptikas su arbatmedžių aliejumi užtikrina, kad galvos oda, ant kurios, tikėtina, yra utėlių, taptų švari ir apsaugota.

Kadangi smarkiai kasantis galima pažeisti odą, bakterijos gali kolonizuoti paveiktą plotą ir dėl to kilti bakterinių infekcijų. Kai kurie žmonės supranta, kad arbatmedžių aliejaus įlašinant į naudojamą aliejų arba įprastą šampūną ir kondicionierių galima greičiau pašalinti nedideles infekcijas ir sudirgimus.

Australian Bodycare – plaukų kondicionierius „Hair Care“ (250 ml)

Australian Bodycare – plaukų kondicionierius „Hair Care“ (250 ml)

€9,99

Rodyti produktą


Kaip išvengti galvos utėlių

Siekiant išvengti galvos utėlių, rekomenduojama laikytis tolesnių nurodymų.

 • Išsiplovę plaukus įpraskite juos šlapius iššukuoti kartą per kelias savaites. Būtinai rinkitės tankias šukas, kad galėtumėte sugauti galimas glindas ar utėles. Bet kokia gyva, judanti utėlė yra aiškus užsikrėtimo galvos utėlėmis požymis, todėl būtų geriausia, jei ši problema būtų sprendžiama nedelsiant. Tai leidžia išvengti su šia būkle susijusio suerzinimo ir odos sudirgimo bei galvos odos pažeidimo, kurį sukelia pernelyg smarkus kasymasis.
 • Jei aptinkate utėlę, patikrinkite visus šeimos narius. Kuo greičiau imamasi priemonių užsikrėtus, tuo mažiau galimybių, kad užkratas išplis namuose, ir bus galima jį greitai išnaikinti.
 • Jei jūsų vaikas turi galvos utėlių, praneškite apie tai mokyklai. Mokyklos administracija praneš apie tai kitiems tėvams ir darbuotojams, kad jie galėtų patikrinti savo vaikus ir imtis priemonių, jei jie taip pat turi galvos utėlių. Be to, tai suteiks galimybę greitai išnaikinti galvos utėles ir sumažinti tikimybę pakartotinai užsikrėsti. Jei tinkamai ir reguliariai laikotės šlapių plaukų iššukavimo ir gydymo nurodymų, vaikui nebūtina laikinai nelankyti mokyklos.
 • Jei plaukai ilgi, suriškite juos į uodegą ar supinkite į kasą, nes tada utėlėms bus sunkiau ar net neįmanoma perropoti nuo galvos ant galvos.
 • Prižiūrėkite savo plaukus ir galvos odą naudodami šampūną su arbatmedžių aliejumi arba įlašinkite keletą šio aliejaus lašelių į įprastai naudojamą šampūną. Sveikesnė galvos oda ir kruopščiai puoselėjami plaukai gali atlikti svarbų vaidmenį apsaugant galvos odą nuo utėlių, sušvelninti bet kokį sudirgimą ir pagerinti bendrą plaukų būklę.

Štai keletas paprastų būdų, kaip išvengti pakartotinio užsikrėtimo utėlėmis ir namų sąlygomis atsikratyti esamų utėlių ir glindų.

 • Visą patalynę ir drabužius, kuriuos neseniai naudojo ar dėvėjo kuris nors iš turinčių galvos utėlių namiškių, išskalbkite aukštoje temperatūroje (maždaug 50 °C), po to, pageidautina, kad skalbinius maždaug 20 minučių karštai išdžiovintumėte džiovyklėje.
 • Taip pat chemiškai išvalykite daiktus, kurių negalima išskalbti, pavyzdžiui, pliušinius žaislus, arba mažiausiai tris dienas palaikykite juos hermetiškuose maišeliuose.
 • Dulkių siurbliu išsiurbkite namuose esančius kilimus ir minkštus baldus bei automobilio saloną.
 • Gydomajame šampūne vieną valandą pamirkykite plaukų įrankius ir priedus, pavyzdžiui, šukas, šepečius ir plaukų aksesuarus. Kitas galimas būdas – išplauti juos labai karštu vandeniu.

Dažniausiai užduodami klausimai apie galvos utėles

Kaip atrodo galvos utėlės?

Utėlės yra maži pilkos arba balkšvai rudos spalvos vabzdžiai. Jie yra labai maži, beveik sezamo sėklos dydžio.

Kaip galima užsikrėsti galvos utėlėmis?

Utėlėmis galima užsikrėsti artimai kontaktuojant su žmogumi, kuris jau yra jomis užsikrėtęs. Jos taip pat gali būti perduodamos naudojantis tomis pačiomis šukomis, šepečiais, galvos apdangalais ar patalyne su užsikrėtusiuoju.

Kaip patikrinti, ar turite galvos utėlių?

Patikimiausias, lengviausias ir pigiausias užsikrėtimo utėlėmis tikrinimo būdas – per šlapius plaukus perbraukti tankiomis šukomis ir pažiūrėti, ar šukose nėra gyvų utėlių arba glindų.

Kaip galima išvengti utėlių?

Utėlių galima išvengti naudojant priemones, kurių sudėtyje yra arbatmedžių aliejaus, vengiant glaudaus kontakto su utėlių turinčiu asmeniu ir nesidalijant asmeniniais daiktais bei patalyne.

Kaip atrodo utėlių kiaušinėliai?

Utėlių kiaušinėliai, dar vadinami glindomis, atrodo kaip maži balti taškeliai. Kartais glindas galima klaidingai supainioti su pleiskanomis, tačiau vienintelis jų skirtumas tas, kad utėlių kiaušinėliai bus tvirtai prilipę prie plauko arti galvos odos, o pleiskanos iš plaukų išbyrės.

Kaip utėlės veisiasi?

Utėlės išsiperi iš kiaušinėlių, kiaušinėliai subręsta per 7–10 dienų. Utėlės keliauja perropodamos nuo „šeimininko“ ant „šeimininko“, jos negali šokinėti ar skristi.

Kaip ilgai utėlės gali gyventi?

Ant žmogaus galvos odos utėlės gali išgyventi maždaug trisdešimt dienų. Tačiau jos negali išgyventi ilgiau nei vieną dieną nebūdamos ant žmogaus.

Kokios spalvos yra galvos utėlės?

Utėlės gali būti baltos, pilkos arba rudos spalvos.

Ar toli galvos utėlės gali nušokti?

Utėlės negali šokinėti ar skristi, jos tiesiog perropoja nuo žmogaus ant žmogaus, savo kibiomis galūnėmis užsikabindamos už plaukų.

Australian Bodycare šampūnas „Hair Clean“ (250 ml)

Australian Bodycare šampūnas „Hair Clean“ (250 ml)

€9,99

Rodyti produktą