Kaip atsikratyti galvos odos sausumo? 7 gudrybės, kurias turite žinoti

Profesionaliai atnaujinta: 30 November 2020

Tam tikru metu kiekvienas žmogus susiduria su problemomis dėl sausos galvos odos, tačiau nesiėmus priemonių ši problema gali tapti lėtiniu negalavimu, sukeliančiu niežulį ir pleiskanas. Mūsų sprendimų ir priemonių sąrašas gali būti kaip tik tai, ko jums reikia, norint atkurti odos drėgmę ir turėti sveikus, purius plaukus.

Parašė Anne Thestrup Meimbresse

Anne, „Varde“ vaistinė
Anne yra įgijusi farmacijos mokslų magistro laipsnį Pietų Danijos universitete ir jau 7 metus dirba „Varde“ vaistinėje. Paskaitykite, ką ji pataria vartotojams ir gydytojams apie teisingą medicininių produktų vartojimą.

1. Galvos odos masažas

Galvos odos masažas, ko gero, yra veiksmingiausia ir lengviausia sausos galvos odos gydymo priemonė. Kai trenkate galvą šampūnu ar tepate aliejumi, galite tiesiog lengvais sukamaisiais pirštų judesiais švelniai pamasažuoti galvos odą. Galvos odos masažas gali skatinti natūralių riebalų gamybą ir pagerinti kraujotaką į plaukų folikulus, o tai reiškia, kad jie gaus daugiau maistinių medžiagų ir plaukai augs geriau. Masažo metu naudojami šiek tiek pašildyti aliejai gali veikti ne tik kaip terapinė priemonė, bet ir kaip natūralūs uždegimą slopinantys, grybelį naikinantys ir antibakteriniai preparatai, galintys panaikinti niežulį ir nuraminti galvos odą.

Rekomenduojama plaukus šukuoti šepečiu su natūraliais šernų šeriais, kurių unikali struktūra gali paskirstyti natūraliai galvos odos išskiriamus riebalus per visą plaukų ilgį. Todėl plaukai atrodo žvilgantys ir gerai prižiūrėti, be to, nuo galvos odos pašalinami riebalai ar plaukų priežiūros priemonių likučiai. Švelnus galvos odos masažas plaukų šepečiu su šernų šeriais prieš plaukų plovimą atveria poras ir pašalina negyvas odos ląsteles, todėl galvos oda tinkamai išvaloma ir sudrėkinama.

Rekomenduojama plaukus šukuoti šepečiu, nes tai suaktyvina galvos odą, todėl plaukai atrodys žvilgantys ir gerai prižiūrėti, o nuo galvos odos bus pašalinti riebalai ar plaukų priežiūros priemonių likučiai. Švelnus galvos odos masažas plaukų šepečiu prieš plovimą atveria poras ir pašalina negyvas odos ląsteles, todėl galvos oda tinkamai išvaloma ir sudrėkinama.


2. Kondicionavimo procedūros

Kartais, kai galvos oda negamina pakankamai natūralių riebalų, plaukai gali prarasti gyvybingumą, o galvos oda pradėti niežėti ir pleiskanoti. Pamaitinus galvos odą maitinamąja galvos odos priežiūros priemone, galima iškart ją nuraminti ir pašalinti pagrindinę sausumo ir niežėjimo priežastį. Galvos odos priežiūros priemonės gali pamaitinti galvos odą taip, kad tokios problemos kaip niežėjimas ir sudirgimas taps retenybė.

Svarbu pasirinkti tinkamą plaukų priežiūros kaukės rūšį pagal savo plaukų tipą. Rinkitės tokią, kurios didžiąją dalį sudaro natūralios sudedamosios dalys. Gerą galvos odos priežiūros priemonę reikėtų palikti bent 20 minučių, kad ji visiškai įsiskverbtų į galvos odą. Pabaigę procedūrą išplaukite plaukus vėsiu vandeniu, kad jie užsivertų, viduje išlaikydami maksimalią drėgmę. Jei norite geriausio rezultato, rekomenduojama kondicionavimo procedūras namie atlikti bent kartą per savaitę.

3. Naudokite arbatmedžių aliejų

Arbatmedžių aliejus gerai žinomas dėl savo daugybės naudingų, pavyzdžiui, antibakterinių ir antiseptinių, ypatybių, todėl tai yra populiari natūrali alternatyva agresyvioms cheminėms priemonėms. Pats aliejus išgaunamas iš Australijos arbatmedžių (lot. Melaleuca alternifolia) lapų ir dažnai naudojamas įvairiose priežiūros priemonėse, pavyzdžiui, vaistažolių geliuose, kremuose, šampūnuose ir kondicionieriuose.

Plaukams šį aliejų galima naudoti įvairiais būdais, tačiau, kadangi jis yra eterinis, nereikėtų jo tepti tiesiai ant galvos odos ar bet kurios kitos vietos, nes oda gali sudirgti. Geriau aliejų atskiesti kitu arba keletu kitų aliejų nešiklių, pavyzdžiui, ricinos, kokosų ar kitu plaukams tinkamu aliejumi, ir įtrynus palikti per naktį. Be to, prieš plaunant plaukus, keletą lašų arbatmedžių aliejaus galima įlašinti į savo įprastą šampūną, kad jis duotų daugiau naudos.

Ar žinojote, kad:

„Australian Bodycare“ plaukų priežiūros priemonių asortimentas su arbatmedžių aliejumi yra skirtas galvos odos problemoms spręsti;

jis ypač veiksmingas šalinant pleiskanas ir esant sudirgusiai ir sausai galvos odai. Priežiūros priemonės yra pagrįstos klinikinių tyrimų dokumentais. Priežiūros priemones rasite čia.

4. Pakeiskite savo šampūną ir plaukų priežiūros priemones

Galvos oda gali išsausėti dėl pernelyg dažno plovimo šampūnu arba naudojant priežiūros priemones, kurios yra per agresyvios jūsų galvos odai ir plaukams. Geriausias patarimas – kasdien neplauti plaukų šampūnu arba pasirinkti švelnią, specialiai sausiems plaukams skirtą sudėtį. Dažnas plovimas karštu vandeniu ir plaukų priežiūros priemonės, kuriose yra alkoholio, taip pat gali išsausinti galvos odą ir pabloginti jos būklę. Tinkamesnio šampūno pasirinkimas gali tapti išbandymu ir klaida, vis dėlto profesionalams skirtas kokybiškas šampūnas gali labai pakeisti galvos odos plovimą ir drėkinimą.

Geriausia mažiau naudoti arba visai nebenaudoti šildomų plaukų priežiūros priemonių ir plaukų džiovintuvų, kad būtų išvengta plaukų išsausėjimo, o galvos oda galėtų atsigauti ir būti pamaitinta natūraliai. Jei turimų plaukų formavimo priemonių negalite grąžinti atgal, visada vietoj jų galite naudoti tinkamesnes, lengvesnes, kurios suformuoja apsauginį plauko sluoksnį, todėl plaukai tampa švelnesni, labiau žvilgantys ir glotnesni.

Australian Bodycare galvos odos priežiūros kaukė „Scalp Serum“ (150 ml)

Australian Bodycare galvos odos priežiūros kaukė „Scalp Serum“ (150 ml)

€14,99

Rodyti produktą

5. Mitybos pokyčiai

Pagrindinis galvos odos išsausėjimo veiksnys gali būti prasta mityba, kurioje trūksta svarbiausių maistinių medžiagų sveikai odos būklei palaikyti. Laikydamiesi sveikos ir gerai subalansuotos mitybos, dauguma žmonių minėtos problemos atsikratė.

Pagrindinės maistinės medžiagos

 • Tyrimai rodo, kad plaukai, oda, dantys ir nagai negali augti be cinko, šis mineralas yra svarbus sveikų audinių augimui ir atsikūrimui visame organizme.
 • Omega-3 riebalų rūgštys. Sausa galvos oda gali rodyti, kad trūksta šių riebalų rūgščių. Omega-3 riebalų rūgščių trūkumas gali būti sausos odos ir blogos kraujo apytakos priežastis, o tai prisideda ir prie galvos odos sausumo.
 • Vitaminas A. Kepenys, kiaušiniai, pieno produktai ir dauguma vaisių ir daržovių yra puikūs vitamino A šaltiniai, palaikantys odos ląstelių gyvybingumą ir funkcionavimą. Užtikrindami pakankamą vitamino A kiekį savo mityboje, galite sumažinti galvos odos sausumą.

Be to, žinoma, kad mityba, kurios sudėtyje yra daug cukraus, gali dar labiau pabloginti galvos odos būklę esant pleiskanoms ir sausumui. Pleiskanos dažnai asocijuojasi su sausa galvos oda ir yra priskiriamos mieliagrybiui Candida, todėl per didelis cukraus vartojimas gali paskatinti šio mieliagrybio plitimą ir prisidėti prie problemos.

6. Pasirūpinkite drėkinimu

Visi žino, kaip svarbu išlaikyti sudrėkintą veido odą, kad ji sveikai švytėtų. Bet ar žinojote, kad drėgmės trūkumas gali būti sausos galvos odos priežastis? Kai organizmui trūksta drėgmės, turbūt esate pastebėję, kokia sausa tampa oda, taip pat kitus požymius, pavyzdžiui, nuovargį ir galbūt net liguistą savijautą, bet tikriausiai nepastebėjote dėl to išsausėjusios galvos odos.

Deja, galvos oda gali išsausėti, nes ji dažnai būna veikiama saulės spindulių, kartais tiesioginių, be to netinkamai prižiūrima, nes paprastai nėra drėkinama ir negauna jai būtinos drėgmės. Visi šie veiksniai prisideda prie sausos, niežtinčios, o sunkesniais atvejais ir pleiskanojančios galvos odos. Bendras patarimas – optimaliam drėkinimui gerti 6–8 stiklines vandens per dieną. Šis skaičius gali skirtis, atsižvelgiant į klimato sąlygas ir žmogaus aktyvumo lygį.

7. Naudokite kokosų ir arbatmedžių aliejų

Kokosų aliejus geriausiai žinomas dėl savo drėkinamųjų ypatybių, padedančių plaukams išlaikyti prarastą drėgmę ir pašalinti sausumą. Be to, jis turi antibakterinių ypatybių ir naikina grybelį. Kartu naudojant arbatmedžių ir kokosų aliejus, galima suaktyvinti plaukų folikulų ir galvos odos kraujotaką, o tai gerina jų aprūpinimą svarbiausiomis maistinėmis medžiagomis. Tarp plaukų plovimų naudojamas aliejus gali veikti kaip apsauginis barjeras ir sulaikyti drėgmę plaukuose, kad jie būtų švelnūs ir žvilgantys.

Kai kurie žmonės kaip odos priežiūros priemonę mėgsta naudoti šiltą kokosų aliejų – tepa jį tiesiai ant plaukų ir šukuoja šukomis, kad aliejus įsiskverbtų į plaukus. Tada kelioms valandoms palieka, kad aliejus įsigertų į plaukus, o paskui išplauna šampūnu. Jis puikiai kvepia ir yra visiškai natūralus, todėl yra daug geresnė alternatyva daugeliui rinkoje esančių priežiūros priemonių, užtikrinančių panašius rezultatus. Jei jums nepatinka kokosų aliejaus kvapas, galite lengvai įmaišyti 1–2 lašus mėgstamo eterinio aliejaus, kad kvapas būtų malonesnis.


Sausos galvos odos požymiai

Dažnai turintieji sausą ir smulkiomis atplaišėlėmis besisluoksniuojančią galvos odą iš pradžių mano, kad tai pleiskanos. Vis dėlto tikėtina, kad šie du pagrindiniai požymiai reiškia išsausėjusią galvos odą.

Galvos oda dažniausiai išsausėja, kai gauna per mažai drėgmės, todėl sudirgsta, sluoksniuojasi ir tampa labai sausa. Kai kurie žmonės pajunta, kad ir kitų kūno dalių, pavyzdžiui, rankų ir kojų, oda pradeda sausėti. Prie šios būklės vystymosi gali prisidėti keletas veiksnių, pavyzdžiui, temperatūra, amžius ir reakcija į galvos odai naudojamas priežiūros priemones. Išsamiau šie veiksniai aptariami toliau.

Vienas būdas atskirti išsausėjusią galvos odą ir pleiskanas – tai įvertinti odos atplaišų išvaizdą. Paprastai pleiskanos būna didesnės, geltonos arba baltos spalvos ir net gali atrodyti riebios. Be to, kartais pleiskanos sunkiau atsilupa nuo odos. Mažesnės sausos atplaišėlės rodo, kad galvos oda yra išsausėjusi, be to, gali būti išsausėjusi ir kitų kūno dalių oda. Abi šios būklės sukelia galvos odos niežulį, tačiau dažniausiai pleiskanų turintiems pacientams būdinga paraudusi, riebi ir lyg žvynuota oda.

Australian Bodycare galvos odos priežiūros kaukė „Scalp Serum“ (150 ml)

Australian Bodycare galvos odos priežiūros kaukė „Scalp Serum“ (150 ml)

€14,99

Rodyti produktą


Sausos galvos odos priežastys

Daugumą sausos ir niežtinčios galvos odos priežasčių galima suskirstyti į vidines ir išorines.

Vidinės priežastys:

 • odos ligos, pavyzdžiui, įvairių formų dermatitas ar žvynelinė;
 • amžius – paprastai mūsų oda yra linkusi sausėti mums senstant;
 • fizinis ir emocinis stresas arba tinkamo poilsio trūkumas;
 • paveldimumas;
 • hormoniniai pokyčiai ir svyravimai;
 • per didelis cukraus, riebalų ir krakmolo vartojimas arba netinkama mityba.

Išorinės priežastys:

 • su galvos odos išsausėjimu dažnai yra susiję itin dideli temperatūros ar metų laikų pokyčiai, šaltas oras ir žiemos;
 • pernelyg dažnas plaukų priežiūros priemonių, pavyzdžiui, muilo, šampūno ir plaukų puoselėjimo priemonių, naudojimas, sukeliantis odos sudirgimą ir kontaktinio dermatito vystymąsi;
 • aplinkos tarša;
 • gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip rūkymas ar prasta mityba, galintys sukelti dehidrataciją;
 • vaistiniai preparatai, galintys sukelti dehidrataciją.

Sausos galvos odos priežastis – per mažai drėgmės odoje, todėl pacientai dažnai jaučia, kad ir kitose kūno vietose oda yra išsausėjusi. Geriausias ir veiksmingiausias būdas išgydyti sausą galvos odą – padidinti drėkinimą ir reguliariai drėkinti galvos odą, kaip aprašyta pirmiau.

Paaiškėjus, kad pagrindinė niežulio ir odos sluoksniavimosi priežastis yra pleiskanos, tokią būklę galima pašalinti paprastais be recepto parduodamais šampūnais. Jei per mėnesį būklė nepagerėja, o galvos oda tampa sudirgusi ar paraudusi, geriausia kreiptis į gydytoją. Gydytojas galės nedelsdamas diagnozuoti jūsų būklę ir pašalinti bet kokias kitas odos problemas, tiesiog vizualiai įvertindamas jūsų galvos odą.


Dažniausiai užduodami klausimai apie sausą galvos odą

Kodėl man taip niežti galvos odą?

Niežtinti galvos oda gali erzinti, nes dažnai norisi kasytis, o tai sukelia diskomfortą. Dažnai pagrindinė niežtinčios galvos odos priežastis – pleiskanos arba išsausėjusi galvos oda, tačiau tai gali būti ir tiesiog jautri galvos oda.

Kodėl skauda galvos odą?

Kai skauda galvos odą, gali būti juntamas peršėjimas, deginimas ar dilgčiojimas. Turintieji natūraliai riebius arba sausus plaukus yra labiau linkę jausti galvos odos skausmą. Jį gali sukelti daug veiksnių, pavyzdžiui, pleiskanos, infekcijos ar net užsikrėtimas galvos utėlėmis.

Kas sukelia galvos odos niežulį?

Galvos odos niežulys gali būti susijęs su kai kuriomis iš šių dažnų priežasčių: pleiskanomis, žvyneline, grybelinėmis infekcijomis, galvos utėlėmis ​​arba alergine reakcija. Paprastai dėl niežtinčios galvos odos neverta itin nerimauti, tačiau, jei jaučiate, kad nereceptiniai šampūnai negerina jūsų būklės, niežėjimas trukdo susikaupti arba oda yra skausminga liečiant, geriausia kreiptis į gydytoją.

Kaip atsikratyti galvos odos sluoksniavimosi?

Galite pabandyti reguliariai plauti plaukus, keisti šampūnus, naudoti drėkinamąsias priežiūros ir gydymo priemones, taip pat vengti kasytis, jei oda lupasi.

Kas yra seborėjinis dermatitas?

Ši liga laikoma lėtine egzemos forma. Ji atsiranda tose odos vietose, kuriose yra daug riebalinių liaukų. Pacientų galvos oda ir kitos besiriebaluojančios kūno sritys bus padengtos sausomis odos atplaišomis.

Galvos odos vėžys?

Odos vėžys gali pasireikšti ir galvos odoje, nes tai visgi kūno dalis, kurioje yra pigmentus gaminančių ląstelių. Tačiau odos išvaizda gali skirtis, atsižvelgiant į vėžio tipą. Tai gali būti bazalinių ląstelių karcinoma, plokščialąstelinis odos vėžys arba melanoma.

Kodėl ant mano galvos odos yra spuogų?

Šie spuogai yra stebėtinai dažna problema, kylanti tiesiog todėl, kad negyvos odos ląstelės, priežiūros priemonių likučiai ir natūralūs odos riebalai tampa bakterijų maistu ir dėl to atsiranda spuogų.

Kas sukelia galvos odos žvynelinę?

Galvos odos žvynelinė yra dažna odos problema, dėl kurios ant odos gali atsirasti raudonų mazgelių ir žvynelių. Visuotinai pripažįstama, kad galvos odos žvynelinė yra susijusi su genetiniais defektais, kurie, kaip žinoma, veikia tam tikras imuninės sistemos dalis.

Australian Bodycare galvos odos priežiūros kaukė „Scalp Serum“ (150 ml)

Australian Bodycare galvos odos priežiūros kaukė „Scalp Serum“ (150 ml)

€14,99

Rodyti produktą