Galvos odos niežulys. 6 dažniausios priežastys

Profesionaliai atnaujinta: 26 October 2020

Galvos odos niežėjimas ne tik sukelia nepatogumų, bet ir rodo, kad turite užslėptą galvos odos problemą. Tai gali būti pleiskanos, grybelinė odos liga ar tiesiog šukuosenos formavimo priemonių likučiai. Sudirgimas – jūsų kūno kalbėjimo būdas. Jei galvos oda niežti, vadinasi, jos mikroflora prarado pusiausvyrą.

Kadangi yra daug dažnų galvos odos niežulio priežasčių, dauguma žmonių tam tikru metu patiria galvos odos niežėjimą. Kai kurios galvos odos niežulio problemos, pavyzdžiui, seborėjinis dermatitas (daugiau apie tai netrukus), paprastai būdingos turintiesiems riebią galvos odą, o kitos, pavyzdžiui, kontaktinis dermatitas, būdingesnės tiems, kurių oda jautri ir sausa. Yra ir tokių galvos odos niežulio priežasčių, kurios nepriklauso nuo galvos odos tipo, pavyzdžiui, galvos utėlės.

Parašė Anne Thestrup Meimbresse

Anne, „Varde“ vaistinė
Anne yra įgijusi farmacijos mokslų magistro laipsnį Pietų Danijos universitete ir jau 7 metus dirba „Varde“ vaistinėje. Paskaitykite, ką ji pataria vartotojams ir gydytojams apie teisingą medicininių produktų vartojimą.

6 dažniausios galvos odos niežulio priežastys

Svarbu nustatyti galvos odos niežulio priežastį, nes ją žinant galima pasirinkti veiksmingą ir patvirtintą gydymą. Suprasti, kodėl niežti galvos odą, galima žinant savo galvos odos tipą, atpažįstant antrinius požymius ir nustačius galimus netinkamus dalykus prižiūrint galvos odą. Štai 6 labai dažnos galvos odos niežulio priežastys.


1. Pleiskanos, dar vadinamos seborėjiniu dermatitu

Pleiskanos – labai dažna sudirgusios, niežtinčios ir besisluoksniuojančios galvos odos priežastis. Tai dažniausiai aptarinėjama galvos odos niežulio problema su lengvai prieinamomis gydymo priemonėmis. Jei galvos odos niežulio priežastis – pleiskanos, jūsų galva gali tiesiog apsvaigti nuo pasiūlos, kaip išspręsti šią problemą.

Pleiskanas, kurios mediciniškai vadinamos seborėjiniu dermatitu, sukelia mieliagrybio Malassezia perteklius. Visų tipų galvos odai natūraliai būdingas mieliagrybis Malassezia, tačiau pleiskanų atsiranda šio mieliagrybio populiacijai nekontroliuojamai išplitus.

Pleiskanos vadinamos seborėjiniu dermatitu – „seborėjinis“ apibūdina riebią odą, o „dermatitas“ nurodo odos reakciją. Taigi pleiskanų dažniausiai atsiranda esant riebiai galvos odai. Jei jūsų galvos oda sausa ir besisluoksniuojanti smulkiomis atplaišėlėmis, greičiausiai norėsite pereiti prie 2, 5 ir 6 galvos odos niežulio priežasčių.

Riebi galvos oda yra linkusi pleiskanoti, nes mieliagrybis Malassezia veši riebaluose. Tiesą sakant, pleiskanos gali išplisti visose riebios odos srityse, kuriose yra plaukų folikulų. Jos gali apimti ir antakių ar veido sritį.

Jei turite pleiskanų, ant jūsų niežtinčios galvos odos bus didelių, grietinėlės geltonumo odos žvynelių ir negyvos odos gumulėlių. Jūsų galvos oda bus riebi, be to, greičiausiai paraudusi ir niežtinti.

2. Kontaktinis dermatitas, dar vadinamas alergine reakcija

Ar jūsų oda jautri? Ar anksčiau buvo kokių nors reakcijų į odos priežiūros priemones? Ar netoleruojate kokio nors maisto arba esate alergiški? Ar sergate astma? Jei į bet kurį iš šių klausimų atsakėte „taip“, jūsų galvos oda gali niežėti dėl kontaktinio dermatito.

Kai kurių tipų galvos oda yra natūraliai jautresnė nei kitų. Šampūnuose, plaukų lakuose ir šukuosenos formavimo priemonėse yra daug žinomų dirgiklių, alergenų ir jautrumą didinančių medžiagų. Daugelyje sausųjų šampūnų yra kvapiųjų medžiagų, kurios yra dažnas alergenų šaltinis. Ar kada nors teko nusičiaudėti pajutus stiprų vazoje mirkstančių gėlių kvapą? Ir čia panašiai.

Alergenai, dirgikliai ir jautrumą didinančios medžiagos lengvai įsiskverbia į jūsų odą. Paprastai odai puikiai pavyksta nieko neįleisti į vidų, todėl, kai neaiškios medžiagos netyčia sugeba prasiskverbti, tai rodo jos imuninės funkcijos išsiderinimą. Odai pajutus, kad sudedamoji medžiaga yra pavojinga, sukeliamas uždegimas tokiai medžiagai izoliuoti ir sunaikinti. Uždegimą lydi paraudusi, niežtinti galvos oda.

Net nepakeitus įprastos galvos odos priežiūros, vis tiek gali išsivystyti kontaktinis dermatitas. Jautrumą didinančios medžiagos – tai sudedamosios dalys, kurios nebūtinai sukelia alergiją jas naudojant pirmą kartą, bet odos jautrumas joms pamažu didėja. Galvos odos niežulio priežastis gali būti ir šampūnas, kurį naudojate jau ne vienus metus.

3. Trichofitija (lot. Tinea capitis)

Tegul šis pavadinimas jūsų neišgąsdina. Trichofitija nereiškia, kad jūsų odoje yra kirminų. Grybelinė odos liga trichofitija išsiskiria ant odos atsirandančiomis apvaliomis dėmelėmis, nors greičiausiai ant savo paraudusios, niežtinčios galvos odos patys jų nepamatysite.

Trichofitija panaši į pleiskanas tuo, kad ją sukelia grybelis, vadinamas Trichophyton rubrum. Trichofitija yra užkrečiama. Jei artimai kontaktavote su asmeniu, sergančiu trichofitija, yra didelė tikimybė, kad galvos odą niežti dėl to, kad nuo jo užsikrėtėte.

Jei plaukuotosios galvos dalies trichofitija negydoma, gali smarkiai pradėti slinkti plaukai. Trichofitiją sukeliantis grybelis aktyviai veikia ne tik ant galvos odos, bet ir giliai plaukų folikuluose. Jei įtariate, kad susirgote trichofitija, be mūsų rekomendacijų dėl niežtinčios galvos odos priežiūros jums gali prireikti ir receptinių geriamųjų vaistų.

4. Galvos utėlės

Mitas, kad galvos utėlės gyvena tik nešvariuose plaukuose… Mitas, kad galvos utėlės gali šokinėti… Mitas, kad galvos utėlėms labiau patinka ilgi plaukai… Vienintelis dalykas, lemiantis riziką užsikrėsti galvos utėlėmis, yra tai, kaip dažnai liečiatės galvomis su kitais žmonėmis. Jei esate vaikas, greičiausiai dažnai. Jei esate suaugęs žmogus, turintis vaikų, dukterėčių ar sūnėnų, tai irgi gali vykti dažnai. Galvos utėlės plinta per galvų sąlytį.

Jei jūsų galvos oda niežti, bet nėra sausa ir nepleiskanoja, nėra jokių smulkių odos atplaišėlių, galite turėti galvos utėlių. Šie vabzdžiai puikiai maskuojasi. Suaugusi galvos utėlė yra tik 2–3 mm ilgio, o patelių dedamos glindos būna su plaukais susiliejančios spalvos.

Galvos utėlėms, kaip ir bet kurioms kitoms gyvoms būtybėms, reikia maitintis. Maistinių medžiagų jos gauna siurbdamos kraują: įkanda į galvos odą, siurbia kraują ir suleidžia savo seiles. Užsikrėtus utėlėmis, iš tikrųjų galvos oda niežti todėl, kad ji reaguoja į utėlių išskiriamas seiles.

5. Priežiūros priemonių likučiai

Plaukų priežiūros ir formavimo priemonės – pagrindinė jų likučių kaupimosi plaukuose priežastis, ypač jeigu jose yra silikonų. Pradžioje nuo jų plaukai tampa glotnūs ir žvilgantys. Laikui bėgant, jei gerai neišplaunami, plaukai praranda gyvybingumą, tampa silpni ir trapūs.

Dėl priežiūros priemonių likučių galvos oda gali išsausėti, pradėti niežėti, parausti ir sudirgti, ir tam yra įvairių priežasčių.

Pirma, priežiūros priemonių likučiai ant galvos odos gali kaupti ir sulaikyti alergenus, dirgiklius ir jautrumą didinančias medžiagas. Jau minėjome, kad daugybėje šampūnų, kondicionierių ir plaukų formavimo priemonių yra dirgiklių, alergenų ir jautrumą didinančių medžiagų. Kuo ilgiau jos liečiasi su galvos oda, tuo labiau tikėtina, kad jos ir bus niežulio priežastis.

Antra, priežiūros priemonių likučiai gali trukdyti natūraliam galvos odos ląstelių dalijimosi ir pasišalinimo procesui. Nuo veido, rankų ir galvos odos kasdien pasišalina ląstelės. Jei galvos paviršius pasidengęs silikonų sluoksniu, sutrikdomas šis natūralus pasišalinimo ciklas. Galvos oda gali pasidengti smulkiais žvyneliais arba išsausėti (plaukų lakas gali sausinti), be to, parausti ir niežėti.

Jei reguliariai naudojate šukuosenos formavimo priemones, ypač su silikonais, galvos odos niežėjimas greičiausiai gali atsirasti dėl minėtų priemonių likučių.

6. Sausa galvos oda

Sausa oda niežti, nesvarbu, kurioje kūno vietoje ji yra. Jei oda sausa, gali niežėti ir rankas, ir veidą, ir galvos odą. Sudrėkinta oda nuraminama, pagerėja jos būklė. Be to, ji gali neleisti įsiskverbti dirgikliams, alergenams ir jautrumą didinančioms medžiagoms. Kai oda sausa, ji gali niežėti ir parausti. Ji taip pat mažiau pajėgi apsaugoti nuo galinčių įsiskverbti dirgiklių, alergenų ir jautrumą didinančių medžiagų.

Neprižiūrima sausa galvos oda gali lengvai ir greitai tapti labai sausa, labai pleiskanojanti ir labai paraudusi, niežtinti bei sudirgusi.

Jei galvos oda yra natūraliai sausa, greičiausiai jos sausumas ir sukelia niežulį.

Australian Bodycare galvos odos priežiūros kaukė „Scalp Serum“ (150 ml)

Australian Bodycare galvos odos priežiūros kaukė „Scalp Serum“ (150 ml)

€14,99

Rodyti produktą

Priemonės niežtinčiai galvos odai (su arbatmedžių aliejumi)

Arbatmedžių aliejus – natūrali ir veiksminga priežiūros priemonė niežtinčiai galvos odai. „Mother Nature“ pagamintas aliejus yra veikliųjų medžiagų mišinys. Veiksmingiausiai niežtinčią galvos odą gydanti sudedamoji dalis vadinama terpinen-4-oliu. Štai kodėl, gydydami galvos odos niežulį, ieškosite daug terpinen-4-olio turinčio arbatmedžių aliejaus.

Jei galvos odos niežulį sukelia pleiskanos, arbatmedžių aliejus padės kontroliuoti galvos odos mieliagrybio Malassezia populiaciją. Arbatmedžių aliejus gali padėti išnaikinti ir galvos utėles, jei būtent jos yra niežėjimo priežastis. Jei galvos odos niežulį sukelia priežiūros priemonių likučiai arba odos sausumas, arbatmedžių aliejus gali padėti nuraminti sudirgimą.

Tad kaip gydyti galvos odos niežulį arbatmedžių aliejumi? Pateikiame keletą būdų.

1. Pasigaminkite arbatmedžių aliejaus purškiklį

Paimkite tuščią purškiamąjį buteliuką, įpilkite 95 ml vandens ir 5 ml arbatmedžių aliejaus. Stipriai pakratykite. Jei norite išbandyti priemonę, kad sužinotumėte, kaip ji jums tinka, šiuos kiekius galite sumažinti perpus. Jei jūsų galvos oda jautri ir sausa, galite pradėti mažesne arbatmedžių aliejaus doze – maždaug 98 ml vandens ir 2 ml arbatmedžių aliejaus. Prieš purkšdami visą galvos odą, būtinai išbandykite purškiklį ant nedidelio odos lopinėlio.

2. Arbatmedžių aliejų sumaišykite su kokosų aliejumi

Kokosų aliejus taip pat yra natūrali antibakterinė priemonė. Kokosų ir arbatmedžių aliejai labai lengvai susimaišo. Frakcionuotas kokosų aliejus, kuris yra skystas, neturės tokios galios kaip neapdorotas, nefrakcionuotas kokosų aliejus. Norėdami sumaišyti su arbatmedžių aliejumi, 45 g kokosų aliejaus lėtai išlydykite puode ir įpilkite į jį 1–2 ml arbatmedžių aliejaus. Kadangi kokosų aliejus greitai išsilydo, stenkitės jo neperkaitinti.

3. Šiek tiek arbatmedžių aliejaus įlašinkite į galvos odos priežiūros priemonę

Ar turite jau naudojamą kondicionavimo priemonę niežtinčiai galvos odai prižiūrėti? Jei taip, paprasčiausias ir greičiausias būdas pasinaudoti arbatmedžių aliejumi – paimti priemonės ir įlašinti į ją šiek tiek arbatmedžių aliejaus.

Įspėjimas: nenaudokite neatskiesto arbatmedžių aliejaus galvos odai. Arbatmedžių aliejus labai aktyviai veikia, jei jo koncentracija mažesnė nei 5 proc., o naudojant 100 proc. koncentracijos aliejų dėl galvos odos reakcijos gali kilti papildomų problemų.

Turite pleiskanų? Mūsų šampūnas su Australijos arbatmedžių aliejumi yra tai, ko jums reikia, kad sumažintumėte pleiskanas ir veiksmingai išplautumėte plaukus ir galvos odą. Šis gaivinamasis ir stiprinamasis šampūnas padarys jūsų plaukus gausesnius bei švelnesnius ir pagerins galvos odos būklę.


DUK – dažniausiai užduodami klausimai

– Kaip gydyti niežtinčią galvos odą?

Prieš gydant galvos odos niežulį, labai svarbu nustatyti jo priežastį. Pleiskanos, alerginė reakcija arba galvos odos sausumas. Arbatmedžių aliejus dėl savo antibakterinio, antiseptinio poveikio yra natūrali ir švelni gydomoji priemonė daugeliu galvos odos niežulio atvejų.

– Kokia yra sausos galvos odos priežastis?

Prieš gydant galvos odos niežulį, labai svarbu nustatyti jo priežastį. Dažnai galvos odos sausumas painiojamas su pleiskanomis, tačiau sausos galvos odos būklė labai skiriasi nuo pleiskanų, būdingų riebiai galvos odai. Galvos odos sausumą dažnai sukelia šampūnuose esantys dirgikliai, alergenai ir jautrumą didinančios medžiagos, taip pat jį gali sukelti plaukų formavimo priemonių likučiai.

– Ar pleiskanos gali sukelti galvos odos niežulį?

Pleiskanos – dažna galvos odos niežulio priežastis. Pleiskanų atsiranda dėl pernelyg gausaus mieliagrybio Malassezia dauginimosi, o tai sukelia galvos odos uždegimą, todėl oda tampa sudirgusi ir niežtinti. Geriausia vengti kasytis sudirgusią galvos odą, nes tai sukelia tik dar didesnį niežulį ir norą kasytis.

– Ar dėl galvos odos niežulio gali pradėti slinkti plaukai?

Kai kurių tipų galvos odos niežulys gali sukelti plaukų slinkimą. Dėl galvos odos niežulio, kurį sukelia grybelinės infekcijos, greičiausiai gali pradėti slinkti plaukai, nes trichofitiją sukeliantis grybelis glūdi plaukų folikuluose. Kitos galvos odos niežulio priežastys, sukeliančios pernelyg didelį niežėjimą, taip pat gali pakenkti plaukų struktūrai ir folikulams, todėl plaukai gali tapti plonesni ir pradėti slinkti.

Australian Bodycare šampūnas „Hair Clean“ (250 ml)

Australian Bodycare šampūnas „Hair Clean“ (250 ml)

€9,99

Rodyti produktą