Arbatmedžių aliejus ir nagų grybelis

Profesionaliai atnaujinta: 26 October 2020

Nagų grybelis neatrodo patraukliai. Užsikrėtus nagų grybeliu, rankų arba kojų nagai pagelsta, sustorėja, tampa trapūs, tai sukelia nemalonų jausmą, o kartais netgi ir skausmą. Kam gyventi su šia infekcija, jei galima jos atsikratyti?

Parašė Anne Thestrup Meimbresse

Anne, „Varde“ vaistinė
Anne yra įgijusi farmacijos mokslų magistro laipsnį Pietų Danijos universitete ir jau 7 metus dirba „Varde“ vaistinėje. Paskaitykite, ką ji pataria vartotojams ir gydytojams apie teisingą medicininių produktų vartojimą.

Kas yra nagų grybelis?

Būtent šiuo metu jūsų kūne gyvenančios bakterijos, mielės ir grybai sudaro subtilų balansą. Pirmą kartą apie tai išgirdus gali pasirodyti, kad jūsų oda kažkas ropoja, tačiau verta žinoti, kad jūsų kūnas visą gyvenimą buvo namai tiems akimi nematomiems organizmams.

Ar esate girdėję apie žarnyno bakterijas ir probiotikus? Jūsų oda funkcionuoja labai panašiai ir turbūt esate girdėję su ja susijusį žodį „mikroflora“.

Kai jūsų odos mikroflora išlaiko pusiausvyrą, jūsų oda yra sveika.

Kai tam tikrų bakterijų ar grybų grėsmingai padaugėja, jūsų oda ir nagai gali būti užkrėsti infekcija, pavyzdžiui, nagų grybeliu.


Nagų grybelis – labai dažna liga. Ją sukelia tam tikros rūšies grybai, kai jų itin padaugėja ant, aplink ir po nago guoliu. Viena iš labiausiai paplitusių grybų rūšių, sukeliančių nagų grybelį, vadinama dermatofitais. Užsikrėsti galite vaikščiodami basomis bendrame persirengimo kambaryje, per manikiūro arba pedikiūro procedūrą ir net avėdami senus, prakaito prisigėrusius batus.

Jei užsikrėtėte nagų grybeliu, yra keletas dalykų, kuriais galite palengvinti, pagerinti situaciją:

 • stenkitės avėti batus, pagamintus iš kvėpuojančių medžiagų, tokių kaip oda;
 • jei grybelis yra ant kojų nagų, reguliariai plaukite kojas;
 • stenkitės laikyti kojas vėsiai, nes dėl karščio, drėgmės, prakaito prisigėrusių batų ar kojinių grybelinė infekcija stiprėja.

Nors nagų grybeliu gali užsikrėsti bet kas, kuo žmogus vyresnis, tuo rizika didesnė. Vyresnio amžiaus žmonių nagai dažnai būna pažeisti avint netinkamus batus arba traumuoti žaidžiant kontaktinius sporto žaidimus. Kai nagai yra pažeisti arba juose esama mažų įtrūkimų, nagų grybeliui tai sudaro geras sąlygas daugintis. Galimybė užsikrėsti grybeline infekcija priklauso ir nuo jūsų imuninės sistemos atsparumo. Vyresnio amžiaus žmonių imuninė funkcija gali būti susilpnėjusi.

Taip pat labiau tikėtina, kad nagų grybelis pažeis ne rankų, o būtent kojų nagus. Kodėl? Kadangi kojos paprastai labiau prakaituoja ir yra laikomos šilčiau nei rankos, o tokios sąlygos labiausiai ir tinka namų grybeliui.

Arbatmedžių aliejus ir nagų grybelis

Arbatmedžių aliejus yra natūralus antiseptikas. Žmonės jį naudojo jau labai seniai, dar net gerai nežinodami, kaip jis veikia. Kadangi arbatmedžiai auga Australijoje, būtent vietinės aborigenų gentys ir atrado didžiulę gydomąją šio aliejaus galią. Tačiau tik trečiajame XX a. dešimtmetyje mokslininkai ėmė vertinti kelis šimtmečius siekiančio gydymo poveikį. Arbatmedžių aliejumi tuo metu infekcijos ir odos ligos buvo gydomos veiksmingiau nei gydytojų paskirtais vaistais. Greitai arbatmedžių aliejus taip išpopuliarėjo, kad per Antrąjį pasaulinį karą kiekvienas Australijos kareivis turėjo po buteliuką.

Dėl naudingų antiseptinių ypatybių aliejus naudojamas siekiant sušvelninti ar sumažinti niežėjimą, kurį sukelia odos ar nagų ligos. Naudojant arbatmedžių aliejų, galima sumažinti nemalonius nagų grybelio simptomus.

Prieš naudodami arbatmedžių aliejų, paruoškite nagus

Prieš naudodami gaminį su arbatmedžių aliejumi, pirmiausia paruoškite nagus. Įsivaizduokite, kad mėgintumėte išplauti plaukus šampūnu prieš tai jų nesudrėkinę – jums nepavyktų. Tad ir arbatmedžių aliejus neduotų jokios naudos, jei nagai nebūtų tinkamai paruošti.

1 žingsnis. Nukirpkite tas nagų dalis, kurias pažeidė nagų grybelis.

Pirma, jums reikia pašalinti smarkiai grybelinės infekcijos paveiktas nagų dalis. Nukirpkite tik tas dalis, kurias lengva pašalinti. Pagalvokite apie tai kirpdami nagus. Turėtumėte pašalinti tiek užkrėsto nago, kiek tai yra saugu.

2 žingsnis. Nudildykite likusias nagų grybelio pažeistas nagų dalis.

Apkarpę nagus žirklutėmis ar karpikliais, likusias dalis dabar pašalinkite naudodami nagų dildę – tiek, kiek tai saugu. Prieš naudojant arbatmedžių aliejų, būtina pašalinti kiek įmanoma daugiau grybelinės infekcijos pažeistos nago dalies. Būtent taip galima pasiekti didžiausią poveikį.

3 žingsnis. Kruopščiai nuplaukite nagus, kad pašalintumėte nagų grybelio sporas.

Kai nukarpėte ir nudildėte užkrėstas nagų dalis, atėjo laikas nuplauti susidariusias atplaišas ir dulkes. Galbūt plika akimis ir negalėsite įžvelgti, tačiau nagų grybelio ant jūsų nagų vis dar esama. Kruopščiai nuplaukite nagus šiltu vandeniu ir odai tinkama (subalansuoto pH) dušo žele.

4 žingsnis. Švelniai, jokiu būdu netrindami nusausinkite nagus.

Atsimenate, kad grybai geriausiai auga šiltoje, drėgnoje aplinkoje? Būtent todėl labai svarbu kojas kruopščiai ir atsargiai nusausinti. Sausu rankšluosčiu lengvai paspausdami patapšnokite kojas ir rankas. Ne trinkite, bet leiskite drėgmei susigerti į rankšluostį.  Kaip arbatmedžių aliejų tepti ant nagų

  Paruošus nagus, galima naudoti pasirinktą arbatmedžių aliejaus priemonę. Kadangi arbatmedžių aliejus yra veiklioji medžiaga, labai svarbu jį naudoti tinkamu būdu. Tinkamai naudojamas arbatmedžių aliejus teigiamai paveiks jūsų nagus, o netinkamai naudojamas gali tik dar labiau sudirginti ir sukelti skausmą.

  1 žingsnis. Užpilkite arbatmedžių aliejaus ant vatos lapelio.

  Labai svarbu užtikrinti, kad grybelinė infekcija ant jūsų nagų neplistų. Todėl naudokite vatos lapelius arba gniužulėlius, kad grybelis neplistų nuo kojų ant rankų arba nuo vienos rankos ant kitos.

  2 žingsnis. Patepkite grybelio pažeistas nagų dalis ir odą aplink.

  Užtepę arbatmedžių aliejaus ant nagų, luktelėkite, kol jis įsigers. Tai ypač svarbu, kai tepate kojų nagus, nes kojinės ir batai gali greitai nuvalyti gydomąjį aliejų.

  3 žingsnis. Tepkite du kartus per dieną.

  Kad nagų grybelio gydymas arbatmedžių aliejumi būtų veiksmingas, 2 ir 3 žingsnius kartokite du kartus per dieną.

  Nagų grybelio simptomai

  Jei jūsų rankų arba kojų pirštų nagai atrodo pageltę, sustorėję, trapūs ir nelygūs, labai tikėtina, kad esate užsikrėtę nagų grybeliu. Nedidelis mikroskopinių grybų kiekis greičiausiai nesukels jums problemų, tačiau jei susidarys tinkamos sąlygos augti, infekcija gali sustiprėti.

  Grybeliai gali imti intensyviai augti nago guolyje. Taip atsitinka, kai sąlygos nagų grybeliui augti nesusidaro ant rankų ar kojų pirštų nagų. Sustabdžius grybelio augimą, sušvelninami ir simptomai, būtent skausmas, niežėjimas, odos jautrumas pažeistose vietose.

  Nagų grybeliai išnykus, nemalonūs požymiai taip pat pamažu išnyksta. Tačiau tai gali užtrukti, todėl reikia reguliariai rūpintis pažeistu nagų plotu. Pažeistoms nagų dalims reikės nuaugti, o skausmingas, silpnas odos vietas reikės išgydyti. Tai normali eiga, be to, taip iš pagrindų ir ilgam išsprendžiama nagų grybelį sukėlusi problema.

  Kaip išvengti nagų grybelio

  Pradėjus gydyti grybelinę infekciją, reikia imtis ir atsargumo priemonių, kad išvengtumėte jos paūmėjimo. Prevencinės priemonės padės užtikrinti, kad išgydžius nagų grybelį jis nebepasikartos. Taip pat taikydami šias priemones greičiau išgysite.

  Rekomenduojamos šios prevencinės priemonės.

  • Venkite vaikščioti basomis bendruose persirengimo kambariuose

  Vaikščiodami basomis kojomis plaukimo baseinų persirengimo kambariuose, galite užsikrėsti ne tik karpomis, bet ir nagų grybeliu. Avėdami plastikines šlepetes bendruose persirengimo kambariuose, užkirsite kelią grybelinei infekcijai.

  • Reguliariai plaukite kojas

  Kaip dažnai plaunate kojas? Ar nusiplaunate jas po visos dienos, praleistos avint prigludusius batus? Iškart po treniruotės ar pabėgioję, kai avėjote sportinius batelius? Ką darote prieš eidami miegoti? Jei jūsų kojos nuolat bus švarios ir neprakaituotos, tai padės išvengti pakartotinio nagų grybelio atsiradimo. Atsiminkite, kad nagų grybelis gerai auga šiltoje ir drėgnoje aplinkoje. Jei pasirūpinsite, kad kojos būtų švarios ir sausos, jau laimėjote mūšį.

  • Avėkite orui laidžius batus ir dėvėkite orui laidžias ir (arba) drėgmę sugeriančias kojines

  Odiniai batai yra laidūs orui, taip pat esama ir kelių orui laidžių neodinės avalynės alternatyvų, tačiau verta žinoti, kad dauguma sintetinių medžiagų nepraleidžia oro. Avėti orui nelaidžius batus yra tas pats, kas užmauti plastikinį maišelį ant odos – jūs iškart imsite prakaituoti. Jei pastebėjote, kad kojos dažnai būna drėgnos, tai ir yra labiausiai tikėtina priežastis. Problemą galite lengvai išspręsti dėvėdami sugeriančias kojines ir avėdami iš orui laidžios medžiagos pagamintus batus.

  • Svarbu, kad nagų grybelio paveiktos vietos būtų sausos ir galėtų laisvai kvėpuoti

  Norėdami apsaugoti nagus, pėdas ir plaštakas nuo nagų grybelio, turite nesudaryti jam palankių sąlygų. Taigi šiltą ir jaukią sofą reikia paversti nevaisinga ir sausa dykuma. Nagų grybelis lengvai tarpsta ant kojų, nes jos paprastai būna šiltos ir šiek tiek drėgnos. Absorbuojamieji milteliai, t. y. talko milteliai arba natūrali jų alternatyva, pavyzdžiui, avižų milteliai, sugeria perteklinę drėgmę.


  DUK – dažniausiai užduodami klausimai

  Ar nagų grybelis užkrečiamas?

  Taip, nagų grybelis užkrečiamas. Grybelinė infekcija gali plisti nuo vieno žmogaus nagų kitam žmogui. Ja taip pat galima užsikrėsti nuo bendrai naudojamų nagų kirpimo įrankių arba vaikščiojant bendruose persirengimo kambariuose.

  Kas sukelia nagų grybelį?

  Nagų grybelis yra infekcija, kurią sukelia mikroskopiniai parazitiniai grybai. Rizika užsikrėsti šia liga padidėja, jei nagai pažeisti, yra nedidelių įtrūkimų ir nagų grybelis gali augti nago viduje.

  Ar atliekant pedikiūrą galima užsikrėsti nagų grybeliu?

  Taip. Nagų grybelis yra užkrečiamas. Jei nagų kirpimo ar kiti įrankiai prieš naudojimą nėra tinkamai dezinfekuojami, grybelinę infekciją sukeliantys mikroorganizmai gali lengvai pasklisti.

  Ar nagų lakas gali sukelti nagų grybelį?

  Nagų lakas negali sukelti grybelio, tačiau gali pabloginti nagų būklę. Mikroskopiniai grybai auga šiltoje, drėgnoje aplinkoje, o nagų lakas gali veikti kaip sandariklis, neleidžiantis nagams kvėpuoti.

  Ar nagų grybelis gali išplisti ir pažeisti odą?

  Yra daug įvairių mikroskopinių grybų, kurie sukelia nagų grybelį, tad kai kurios rūšys gali pažeisti ir odą. Sportininkų pėdas dažnai pažeidžia grybelinė odos infekcija, jos dažnai užkrečiamos ir nagų grybeliu.